Štrajk zdravotných sestier začal v novembri minulého roku podávaním hromadných výpovedí v niektorých nemocniciach na Slovensku. Z pohľadu obyčajných sestier to nebol najlepší spôsob, ako upozorniť na niektoré nedostatky v zdravotníctve. Niektoré sestry si to rozmysleli. Najviac ich podalo výpovede v Prešove a v Žiline. Už zo samotných výpovedí niektorých sestier po skončený pomeru je vidieť, že sú smutné a nevedia, čo ďalej.
Ale keďže od začiatku boli vedené a manipulované dvoma odborárkami, ktoré navyše boli riadené opozičnými stranami, nič iné sa ani čakať nedalo. Tvárou protestu sa stali predsedníčka odborového združenia Monika Kavecká a šéfka komory sestier Iveta Lazorová. Prakticky nikto iný v mene sestier nevystupoval. V čase, keď sa protest začal, sa pani Kavecká netajila tým, že sa chystá kandidovať v parlamentných voľbách.
V podstate išlo v tomto štrajku, len o zvýšenie platov, ako o problematiku zdravotníctva. A pritom týmto sestrám sa zvyšuje plat, na čo vláda vyčlenila 55 mil. Eur, tak potom je toto celé dosť nepochopiteľné. Najsmutnejšie na tomto je, že tieto sestry, ktoré boli zmanipulované a možno aj dotlačené do štrajku, si to najviac odskáču. Veď mobilizovať toľko zdravotných sestier do štrajku a zaviazať ich zmluvou, aby nemohli cúvnuť v prípade, že budú chcieť stiahnuť späť svoje výpovede a ešte k tomu aj hroziť pokutou 3 000€ je príklad neskutočnej arogancie a vydierania.
Celá táto kauza so sestričkami je uletená a doplácajú na to pacienti, ktorých týmto ohrozujú a robia z nich rukojemníkov. Najkrajšie na tom je, že tieto dve odborárky sami žiadne výpovede nepodali, teda seba nijak neohrozili, akurát zneužili sestričky na svoje politické ambície a zviditeľnenie sa pred voľbami.
Opozícia, ktorá zmanipulovala a podporovala tento štrajk zdravotných sestier, ako aj učiteľov, si asi dobre nepamätá svoje kroky pri riešení štrajkov za ich vlády, keď pre týchto ľudí neurobili vôbec nič. V roku 2003 zrušili štrajk železničiarov žalobou na súde. V roku 2011 taktiež zrušili štrajk a výpovede lekárov vyhlásením núdzového stavu s povinnosťou nastúpiť do práce. Počas ich vlády v rokoch 2011 až 2012 nezvýšili platy učiteľom ani sestrám ani o euro. A dnes sú na strane štrajkujúcich učiteľov, ako aj zdravotných sestier a neskutočne ich v tom podporujú a radia im, ako vydierať súčasnú vládu a samozrejme v predvolebnom období. Tak potom je namieste otázka, kto a ako sa postavil k problematike zdravotníctva na Slovensku!!!
Zdravotná starostlivosť vo Fakultných nemocniciach bola podľa ministra zdravotníctva Viliama Čisláka zabezpečená. „O všetkých pacientov je adekvátne postarané,“ konštatoval minister. Taktiež si myslím, že minister mal pravdu a oprávnene podal trestné oznámenie pre šírenie poplašnej správy. Súhlasím s ním, veď nikto by nemal bezdôvodne len tak zavádzať verejnosť.
V súčasnej dobe sú už všetky mimo zamestnania a je otázne čo bude s nimi ďalej. Ak prijmú vedenia nemocníc sestry späť do práce, budú sa môcť pridržiavať nového zákona, ktorý nezohľadňuje ich prax čo znamená, že sestra s 15-ročnou praxou tak môže dostať rovnaký plat ako začínajúca. Tiež sa nebudú môcť odvolávať ani na kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, kde si v rámci jednotlivých nemocníc dohadujú vedenia s odbormi pracovné podmienky či sociálne výhody aj mzdy, pretože budú brané ako novoprijatí zamestnanci.
Naskytuje sa tu jedna možnosť a to, že pani Kavecká, ako starostka obce Kunerad si teraz všetky zdravotné sestry, ktoré ostali bez práce zamestná na svojom obecnom úrade!!!
Aké perly píšu falošní diskutéri ...
Nie všetko je také, ,ako nám to ...
len štekaj, štekaj, možno ti opozícia... ...
Štrajk učiteľov aj zdravotných ...
Nechať novorodeniatka,umierajúcich,ťažko... ...
Celá debata | RSS tejto debaty